Πρωταθλητής Ευρώπης ο Γιάννης Μιτάκης στα σκάφη FINN

Νέα μεγάλη επιτυχία για τον ελληνικό αθλητισμό με τον Γιάννη Μιτάκη που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα σκάφη τύπου FINN στην 7η και τελευταία ιστιοδρομία (medal race) στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα FINN που διεξάγεται στο Σκαρλίνο της Ιταλίας.
Ο πρωταθλητής μας με την πρώτη θέση διατηρήθηκε στην κορυφή της γενικής κατάταξης με 32 βαθμούς ποινής. Δεύτερος κατετάγη ο Σλοβένος Βασίλι Ζμπόγκαρ (43 β.π.) και τρίτος ο Κροάτης Ιβάν Κλιάκοβιτς (48 β.π.). Στις έξι ισιοδρομίες που προηγήθηκαν, ο Μιτάκης τερμάτισε κατά σειρά: 13ος, 35ος, 8ος, 4ος, 2ος και 3ος.

Ο Τάσος Μπουντούρης κατετάγη 45ος, ο Παναγιώτης Δαβουρλής 50ος και ο Αναστάσιος Μπουντούρης 68ος.
Επίσης, στο Καντίθ της Ισπανίας που διεξάγεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοσανίδων RSX, ο Βύρων Κοκκαλάνης πήρε 2 πρωτιές στις 4 πρώτες κούρσες και βρίσκεται στη 5η θέση με 15 βαθμούς ποινής. Πρώτος είναι ο Ισραηλινός Μασία με 12 β.π., δεύτερος ο Βρετανός Ντέμπσι με 13 β.π. και τρίτος ο Γάλλος Μποντέμ επίσης με 13 βαθμούς. Στις γυναίκες, η Αγγελική Σκαρλάτου κατέχει την 15η θέση σε σύνολο 80 σκαφών, ενώ προηγείται η Κόρτζιτς από το Ισραήλ